hun/ eng
keresés
kosaram
JaimeMartin-980x551.jpg Varjon-PilvaxStudio2.jpg

Program

Maurice Ravelbio:
Couperin sírja

Dohnányi Ernőbio:
Változatok egy gyermekdalra, Op. 25

SZÜNET

Felix Mendelssohn-Bartholdybio:
5. (D-dúr, „Reformáció”) szimfónia, Op. 107

Közreműködők

További információ

Az esemény körülbelül 2,5 óra hosszúságú.

Az eseményről

Ravel a háborúban elhunyt barátainak állít emléket, Dohnányi megvillantja a komolyzenész gyermekien vidám oldalát, Mendelssohn szimfóniával ünnepli a reformációt – izgalmas történetek húzódnak meg a műsorra tűzött zenék mögött. A koncertet a Melbourne-től Los Angelesig a legnagyobb együttesek vezető karmestereként működő spanyol Jaime Martín dirigálja, akinek a The Telegraph kritikusa szerint „a zene iránti ragályos lelkesedése zenekarhoz és közönséghez egyaránt utat talál”. Ravel szvitje, a barokk billentyűs zene előtt tisztelgő Couperin sírja után Dohnányi zenei poénokkal teli parafrázisa következik a Hull a pelyhes kezdetű dalra. A szólót a világ egyik legfoglalkoztatottabb zongoristája, a Kossuth-díjas Várjon Dénes játssza. A szünet után a huszonegy éves Mendelssohn nagyszabású Reformáció szimfóniája szólal meg.

A Couperin sírjában Ravel ötvözi az újszerű hangzásokat a francia barokk aprólékossággal. A tételek nemcsak a zeneszerző François Couperinnek és rajta keresztül a teljes francia barokk billentyűs zenének, de az első világháborúban elvesztett barátoknak is emléket állítanak. Katonának állt közeli ismerősök, köztük egy gránáttal megölt testvérpár előtt tiszteleg a szerző. A darab hangulata inkább nosztalgikus, semmint gyászos. Az eredetileg zongorára írt mű komponálása során Ravel azonnal zenekari hangszíneket is hallott, mindenekelőtt oboát, amely az egyik főszereplője lett a meghangszerelt változatnak. Az örvénylő prelúdiumot altatószerű forlane, nyugodt menüett és megrendítő rigaudon követi.

„A humor barátainak örömére, másoknak bosszúságára” – áll Dohnányi Ernő gyermekdalra írt változatainak kottáján. Az 1914-ben készült zongoraversenyszerű mű szinte wagneri mélységű, hosszú és ünnepélyes zenekari bevezetéssel indul. A zongora belépése a szerző legnagyobb zenei tréfája, hiszen a szólista a Hull a pelyhes fehér hó gyermekien egyszerű témájával válaszol a monumentális hangzásra. A humor mellett bravúros hangszerelést, izgalmas harmóniákat és sokszínű stílusparódiákat is hallunk. Dohnányi tizenegy variációt – köztük keringőt, indulót és korált –, valamint egy szövevényes, fúgaszerű finálét kever ki a gyermekdal hangjaiból.

Felix Mendelssohn hétévesen, megkeresztelésekor kapta a Bartholdy nevet. Mindig közel állt hozzá a protestantizmus, szenvedéllyel tanulmányozta Bach egyházi műveit. 1830-ban, az Ágostai hitvallás 300. évfordulója alkalmából nagyszabású ünnepséget terveztek, amelyre Mendelssohn liturgikus kórusmű helyett egy tisztán hangszeres szimfóniát álmodott meg. Az ünnepség elmaradt, de a mű elkészült. A nyitótétel lassú bevezetését a „drezdai ámennek” nevezett hathangos motívum határozza meg, majd beethoveni erejű gyors szakasz következik. Az élénk scherzo és az imára vagy áriára emlékeztető lassú tétel után szünet nélkül szólal meg a finálé, amely a híres korál, az Ein feste Burg hangjaira épül. A szimfónia e lutheri hangok diadalával zárul.

Érdekességek: Ravel eredeti zongoradarabját 1919. április 11-én Párizsban mutatta be Marguerite Long; Dohnányi művének premierjére (a szerző szólójával) 1914. február 17-én Berlinben került sor; Mendelssohn 5. szimfóniája 1832. november 15-én Berlinben csendült fel először a szerző vezényletével; a Fesztiválzenekar Ravel darabját először játssza, a Változatokat legutóbb 2015. szeptember 19-én Bonnban (szólista: Várjon Dénes), az 5. szimfóniát 2013. november 10-én (karmester: Takács-Nagy Gábor) adta elő.

Mi történt a művek keletkezése idején? Zinaida Szerebrjakova Franciaországban élő orosz festő 1919-ben megfestette Kártyavár című képét / 1919. október 10-én Bécsben bemutatták Richard Strauss német zeneszerző Az árnyék nélküli asszony című operáját / 1919. november 16-án Horthy Miklós altengernagy a Nemzeti Hadsereg élén bevonult Budapestre / James Joyce ír-angol író 1914-ben publikálta Dublini emberek című elbeszéléskötetét / Giorgio de Chirico olasz festő 1914-ben megfestette A Montparnasse pályaudvar című képét / Gavrilo Princip szerb diák 1914. június 28-án Szarajevóban meggyilkolta Ferenc Ferdinánd főherceget és feleségét, a merénylet ürügyén kitört az első világháború / 1832. júniusában sikertelen köztársaságpárti felkelés robbant ki Párizsban / Clara Schumann német zeneszerző, zongoraművész 1832-ben komponálta Caprices en forme de valses (Capricciók keringőformában) című művét / 1832-ben megjelent Nikolaus Lenau osztrák költő első verseskötete (Költemények)