A Budapesti Fesztiválzenekar, az Európai Unió Ifjúsági Zenekara és a két együttes zeneigazgatója, Fischer Iván bejelentették közös projektjüket, az Európai Zenekari Akadémia (European Orchestra Academy – EOA) megalapítását.
Az EOA küldetése egy radikálisan új zenekari akadémia létrehozása, amelyben tehetséges, fiatal európai művészek és tapasztalt, világklasszis zenekari zenészek úttörő együttműködésre lépnek egy immerzív tanulási élményt nyújtó program keretében, hogy ezzel az európai emberek kulturális jóllétét szolgálják.
Az Európai Zenekari Akadémia a zenei előadó-művészet alábbi négy alappillérén nyugszik:
- Zenekari tapasztalat
- Mesterkurzusok Budapesten
- Karmester nélküli kamarazenekar
- Rezidensprogramok: a zene közös élménye Európa-szerte
ZENEKARI TAPASZTALAT
Az akadémisták a 2024–2025-ös évad legtöbb projektjében és turnéján a Budapesti Fesztiválzenekar tagjaiként lépnek fel.
Az EOA akadémistái tapasztalt kollégák mellett fognak játszani, és Fischer Ivánnal, valamint olyan elismert szólistákkal és vendégkarmesterekkel dolgoznak majd együtt, mint Schiff András, R. Ticciati, K. Gerstein, R. Capuçon, J. Hrůša, A. Orozco-Estrada, hogy csak néhány nevet említsünk...
REZIDENSPROGRAMOK, A ZENE KÖZÖS ÉLMÉNYE
Az EOA tagjai ebben az évadban öt egyhetes rezidensprogramon vesznek részt az Európai Unió különböző tagállamaiban: Kecskeméten, Pozsonyban, Luxembourgban, Katowicében, valamint egy további városban.
Minden egyes rezidensprogram keretében sor kerül 30, teljesen ingyenes közösségi koncertre gyermekek, idősek, valamint olyan, kevésbé szerencsés helyzetű csoportok számára, amelyek tagjai nem juthatnak el a koncerttermekbe.
Az EOA olyan kultúra előmozdítására törekszik, amely képes visszaadni valamit az európai közösségnek – különösen ott, ahol a legnagyobb szükség van erre! Azáltal, hogy tevékenységét az európai rezidensprogramok köré építi, szeretne hosszú távon létrehozni egy egész Európában használható modellt.
KARMESTER NÉLKÜLI KAMARAZENEKAR
Az EOA önálló zenekarként is működik majd, amely karmester nélkül játszik, ezzel is kezdeményezésre és a közös cél érdekében való közös munkára ösztönözve a fiatal művészeket. Saját magukat vezetve megvalósíthatják az elképzeléseiket, és megtanulhatnak együttműködni. A tervek szerint az EOA kamarazenekara nemzetközi színtéren is koncertezik majd.
MESTERKURZUSOK
Az akadémisták Budapesten nemzetközileg elismert zenészek által tartott mesterkurzusokon vesznek részt Takács-Nagy Gáborral, Gerhard Schulz-cal, Mikayel Hakhnazaryannal, valamint további ünnepelt művészekkel!
Az Európai Zenekari Akadémiával kapcsolatban további részletek a europeanorchestraacademy.eu oldalon találhatók.