hun/ eng
keresés
kosaram
Kian Soltani

Kian Soltani

cselló

A The Times által „figyelemre méltó csellistaként” ünnepelt és a Gramophone által „maga a tökély”-nek nevezett Kian Soltani játékát a kifejezés mélysége, egyediség és mesteri technika jellemzi. Karizmatikus színpadi jelenléttel bír, és azonnal képes érzelmi kapcsolatot teremteni a közönséggel. Mára a világ vezető zenekarai, karmesterei és koncertszervezői elárasztják meghívásokkal, így a feltörekvő csillagból az egyik legtöbbet foglalkoztatott csellistává vált.

A 2022/23-as szezont Soltani számos fesztiválszerepléssel nyitja, fellép többet között a BBC Proms fesztiválon, a Bregenzi Ünnepi Játékokon, a Rheingaui Zenei Fesztiválon, a Vaduzi Klasszikus Fesztiválon, a Cinandali Fesztiválon és a Kronbergi Fesztiválon. Az év során fellép még más fesztiválokon is, például a horvátországi Samobori Fesztiválon és az amszterdami Gordonka Biennálén. A fesztiválok között, illetve után is sűrű a programja: bemutatkozik a Detroiti Szimfonikus Zenekarral Jader Bignamini vezénylete mellett, turnézik az Amsterdam Sinfoniettával, tavasszal pedig visszatér a Bécsi Szimfonikus Zenekarhoz és a Festival Strings Lucerne zenekarhoz.

A közelmúlt kiemelkedő zenekari eseményei közé tartozott fellépése a Zürichi Tonhalle Zenekarával, a WDR Szimfonikus Zenekarral, a Francia Rádió Filharmonikus Zenekarával, a Santa Cecilia Akadémia Zenekarával, valamint a Barcelonai és Katalán Nemzeti Szimfonikus Zenekarral. Soltani 2021 júliusában a Schleswig-Holsteini Zenei Fesztivál rezidens művésze volt, ahol többek között a Shiraz Ensemble perzsa estjének kurátoraként is működött. 2018 őszén kezdte meg többéves rezidensi idejét a dortmundi Konzerthaus „Junge Wilde” programjában. Szólóestet a közelmúltban a Carnegie Hallban, a Salzburgi és a Luzerni Nemzetközi Fesztiválon, a Wigmore Hallban, valamint a Boulez-teremben adott, ahol meghívták, hogy legyen egy gordonkaest kurátora.

2017-ben Soltani kizárólagos szerződést kötött a Deutsche Grammophonnal. Első lemeze, a Schubert, Schumann és Reza Vali gordonkára és zongorára írt műveit tartalmazó „Home” 2018-ban jelent meg, és komoly nemzetközi elismerést aratott – a Gramophone egyenesen „fenségesnek” titulálta a felvételt. Azóta olyan lemezfelvételeket készített, mint a 2018-as Aix-en Provence-i Húsvéti Fesztiválon élőben rögzített Dvořák- és Csajkovszkij-zongoratriók Lahav Shani és Renaud Capuçon közreműködésével (Warner Classics), vagy Dvořák gordonkaversenye a berlini Staatskapelle és Daniel Barenboim közreműködésével 2020 augusztusában.

A 2021 októberében megjelent „Cello Unlimited” című albumával 2022-ben elnyerte az „innovatív zenehallgatási élményért” járó Opus Klassik díjat, Németország legrangosabb klasszikus zenei elismerését, amellyel a kiemelkedő művészeket és felvételeket jutalmazzák. E legutóbbi lemezén egész 2020-ban dolgozott a Deutsche Grammophonnal, melynek eredményeképpen a felvétel a gordonka és a filmzene diadalmenete. Soltani így írt a lemezről: „Az albumon hallható összes hang az én csellómból származik, amelyen kizárólag én játszom. Ennek a hangszernek a lehetőségei korlátlanok és végtelenek, és ez az album nem más, mint a cselló és egyben a filmzene ünneplése.”

Soltani akkor hívta fel magára a világ figyelmét, amikor 2013 áprilisában megnyerte a helsinki Nemzetközi Paulo Gordonkaversenyt. 2017 februárjában elnyerte a német Leonard Bernstein-díjat, 2017 decemberében pedig neki ítélték a Credit Suisse rangos „Young Artist Award”-ját.

Soltani 1992-ben, perzsa zenészcsaládban született az ausztriai Bregenzben. Négyévesen kezdett csellózni, és mindössze tizenkét éves volt, amikor bekerült Ivan Monighetti osztályába a Bázeli Zeneakadémián. 2014-ben az Anne-Sophie Mutter Alapítvány ösztöndíjasa lett, és tanulmányait a németországi Kronberg Akadémia fiatal szólistáknak kialakított programja résztvevőjeként folytathatta. További jelentős zenei képzésben részesült a liechtensteini Nemzetközi Zeneakadémián.

Kian Soltani a Beare’s International Violin Society jóvoltából a „The London, ex Boccherini” elnevezésű Antonio Stradivari-csellón játszik.