hun/ eng
keresés
kosaram
Emmanuel Tjeknavorian

Emmanuel Tjeknavorian

hegedű

A Der Tagesspiegel napilap megfogalmazása szerint „kivételes tehetségként” ünnepelt hegedűs és karmester rövid idő alatt vált generációja egyik legkeresettebb muzsikusává.

A 2019/20-as évad kiemelkedő eseményei többek között debütálása a Londoni Filharmonikusokkal, a Philharmonia Zenekarral, a berlini Konzerthausorchesterrel, a Santa Cecilia Akadémia zenekarával és a Yomiuri Nippon Szimfonikus Zenekarral, valamint visszahívások a Szentpétervári Filharmonikusoktól, a Bécsi Szimfonikus Zenekartól és az ORF Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarától. Olyan karmesterekkel lép fel, mint Alain Altinoglu, Christoph Eschenbach, Jakub Hrůša, Markus Poschner és Jurij Tyemirkanov. Emellett a bécsi Musikverein valaha volt legfiatalabb rezidens művészeként az egész szezonon átívelő, saját bérletes sorozata lesz a neves hangversenyteremben, és a „Junge Wilde” program egyik fellépőjeként visszatér a dortmundi Konzerthausba.

Karmesterként debütál a bécsi Konzerthausban a Bécsi Kamarazenekarral, és Schubert, Mendelssohn, Brahms, Csajkovszkij és Mahler szimfóniáival lép fel a Göttingeri Szimfonikus Zenekarral, a heilbronni Württembergi Kamarazenekarral, a Wiener Concert-Verein zenekarral, valamint az Albán Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarával.

2020 februárjában, a Berlin Classics kiadóval kötött új, exkluzív lemezszerződése keretében jelent meg második albuma, amelyen Jean Sibelius, és apja, Loris Tjeknavorian hegedűversenyeit játssza a Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekarával és Pablo Gonzales vezényletével. Első albuma, a Sony Classical gondozásában kiadott „Solo” című lemez komoly sikert aratott a kritikusok körében, és 2018-ban OPUS Klassik-díjat nyert.

Emmanuel 2015-ben került először a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor a Jean Sibeliusról elnevezett hegedűversenyen a második díj mellett megnyerte a Sibelius hegedűversenyének legjobb interpretációjáért járó díjat is. Azóta olyan világhírű zenekaroktól kapott felkéréseket, mint a Gewandhaus Zenekara, a Mahler Kamarazenekar, a milánói Scala Filharmonikus Zenekara, a Londoni Szimfonikusok, a zürichi Tonhalle Zenekara, a berlini Német Szimfonikus Zenekar, a Helsinki Filharmonikusok és a washingtoni Nemzeti Szimfonikus Zenekar, és fellépett többek között Szemjon Bicskov, Riccardo Chailly, Fischer Ádám, Edward Gardner, Nicholas Milton, Kristiina Poska, Michael Sanderling és John Storgårds karmesterekkel.

A legjelentősebb nyári fesztiválok rendszeres vendégeként Emmanuel Tjeknavorian megnyerte a Rheingaui Zenei Fesztivál LOTTO támogatói díját, valamint – zongorapartnerével, Maximilian Kromerrel közösen – a Mecklenburg-Vorpommern Fesztivál NORDMETALL-Ensemble díját. Koncertezett az Andermatt Swiss Alps Classics Fesztiválon, az Enescu Fesztiválon, valamint a Grafeneggi és a Sankt Gallen-i Fesztiválokon is. További kiemelkedő események voltak fellépései a salzburgi Mozart-héten, valamint az aix-en-provence-i Festival de Paques-on, ahol Mozart saját „Costa” hegedűjén játszott. Európa leghíresebb hangversenytermeiben mutatkozhatott be mint az Európai Hangversenytermek Szervezetének egyik „feltörekvő csillaga”, a Bécsi Konzerthaus „Great Talent” programjának tagja, és mint a zürichi Orpheum Alapítvány által támogatott művész.

2017 szeptembere óta „Der Klassik-Tjek” címmel saját rádióműsora van a bécsi Radio Klassik Stephansdom adásában. A fiatal bécsi muzsikussal számos alkalommal foglalkoztak különböző műsorok, például a Titel, Thesen, Temperamente és a Tagesschau (ARD), a Capriccio (BR), a Kulturzeit (3sat), az ORF2 és a Stars von morgen Rolando Villazonnal (ARTE).

Az 1995-ben, Bécsben született Emmanuel Tjeknavorian zenészcsaládban nőtt fel, ötéves korában kezdte meg hegedűtanulmányait, és hétévesen lépett fel először nyilvánosan. Első tanárai P. Haykazyan, A. Mkrtchyan és A. Winokurow voltak, 2011 óta pedig Gerhard Schulz a legfőbb mestere. 2014-ben édesapájánál, Loris Tjeknavoriannál kezdte meg karmesteri tanulmányait, majd több, fiatal karmestereknek tartott mesterkurzuson vett részt Angliában és Olaszországban.

Emmanuel Tjeknavorian egy 1698-as Stradivari hegedűn játszik, amelyet a londoni Beare’s International Violin Societytől kölcsönöz számára nagylelkű támogatója.